Wir nauki

Czy na naszej planecie żyją zwierzęta, które mogłyby przetrwać w kosmosie? Dlaczego niektóre z nich wyczuwają nadchodzące katastrofy naturalne? Jak powstaje tsunami? Odpowiedzi na te i inne pytania nasi uczniowie klas 6a i 6b znaleźli podczas wizyty w szczecińskim edukatorium Fabryki Wody 10.10.2024 r.

Tematem przewodnim wystawy była woda, jej znaczenie, rola, występowanie, a także wpływ na nasze życie i cywilizację. Na sześciu poziomach, z których każdy był poświęcony innej tematyce, nasi uczniowie spojrzeli na powyższe zagadnienia z punktu widzenia określonej dziedziny naukowej: kosmos (fizyka, matematyka), klimat (geografia), ocean (biologia), człowiek (chemia), cywilizacja wody (humanizm), hydroinżynieria (historia).

            Zachwytom i doznaniom nie było końca, jednak największe wrażenia na naszych uczniach wywarł lot kosmiczny na Księżyc lub Marsa, który odbyli na specjalnie do tego przygotowanych symulatorach, wizyta w głębinach rafy koralowej – poprzez niezwykłe doznania zapewnione przez obraz wysokiej rozdzielczości na ścianach i suficie edukatorium, oraz możliwość samodzielnego wykonywania badań związanych z zagadnieniami matematycznymi i fizycznymi, np. prawo Archimedesa, twierdzenie Pitagorasa, prawo gęstości cieczy itp.

            Należy nadmienić, że wiedza naszych uczniów została doceniona przez opiekuna wystawy o kosmosie, ponieważ uczniowie odpowiadali bezbłędnie na pytania związane z Układem Słonecznym: kolejnością planet, warunkami panującymi na danej planecie czy warunkami koniecznymi do pojawienia się życia.

            Od pobytu w edukatorium zagadnienie wody nie stanowi dla naszych uczniów żadnych tajemnic!

Na koniec znalazł się czas na wspólną fotografię, która została wykonana przez jedną z kamer w centrum reprezentacyjnego holu. Stanie się ona pamiątką z wizyty w niezwykłej i nowoczesnej przestrzeni nauki.