Takich gości u nas jeszcze nie było!

W ramach lekcji z edukacji przyrodniczej uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowankowie grup przedszkolnych gościli nietypowych gości. Do szkoły przybyła pani Angelika ze swoimi pupilami - ślimakami afrykańskimi.

Ślimaki afrykańskie, znane również jako Achatina fulica, to jedne z największych lądowych ślimaków na świecie. Mogą osiągać długość nawet do 20 cm, a ich masa może wynosić ponad 500 gramów. Pochodzą z tropikalnych i subtropikalnych regionów Afryki, ale dzięki swojej adaptacyjności rozprzestrzeniły się na inne kontynenty. Są znane z dużej płodności, w ciągu jednego roku mogą złożyć nawet 1000 jaj. Są roślinożerne i preferują dietę bogatą w warzywa i owoce. Mogą to być liście sałaty, marchewki, jabłka, banany, truskawki, cukinia, ogórki, marchew, fasolę, bób, kukurydzę, pomidory, banany, gruszki, ale też liście – na przykład winogron, selera, malin czy mleczu. Ślimaki afrykańskie potrzebują również źródła wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ich muszli. Dość duże jaja składają w wilgotnym podłożu, z którego po około 2-4 tygodniach wykluwają się młode ślimaki, które zwykle żyją od 3 do 5 lat, ale niektóre osobniki potrafią dożyć nawet 9-10 lat.

Spotkanie z takimi gośćmi było nie lada doświadczeniem. Na pamiątkę dzieci zrobiły ślimaki z plasteliny i makaronowych muszli.