INFORMATOR
o zaburzeniach i chorobach psychicznych oraz o pomocy medycznej dostępnej w województwie zachodniopomorskim
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Wydział Współpracy Społecznej
opracowanie merytoryczne
lek.med. Joanna Adamiak
Samobójstwa
Od początku stycznia do końca listopada 2021 r. 1 339 dzieci i nastolatków w wieku 7-18 lat próbowało popełnić samobójstwo (dane Komendy Głównej Policji). To prawie 500 prób więcej niż przez cały 2020 rok. Jedną z wiodących przyczyn tego wzrostu zdaje się być
pandemia, zdalne nauczanie, rozluźnienie relacji rówieśniczych, izolacja w domu, życie w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu, bez możliwości opuszczenia miejsca zamieszkania, nierzadko bycie osobą doznającą przemocy domowej.
Fakt, że w wyniku pandemii została znacznie ograniczona wolność, nasilił problemy, które dzieci i nastolatki miały od lat. Próby samobójcze są w pewnym sensie "wołaniem o pomoc", są efektem bagatelizowanych problemów. Nie można pozwolić, aby młode pokolenie rozwijało się w warunkach, w których jest pomijane, niezauważane, niedoceniane, często skazane same na siebie. Tak naprawdę nie ma "łatwych rozwiązań", które sprawią, że nagle coś, co rozwijało się przez dłuższy czas, się zmieni. Bagatelizowanie problemów powoduje ich eskalację. Nie należy pozostawiać dzieci i młodych ludzi samych sobie, bez pomocy. Czasem wystarczy zwykła rozmowa, aby zapobiec nieszczęściu.
Pomoc w trudnych momentach i sytuacjach można uzyskać m.in. na platformie "Życie warte jest rozmowy":
tu można zgłosić swój problem, napisać, zadzwonić,
tu można poszerzyć swoją wiedzę.
Próby samobójcze podejmują również dorośli. Na decyzję o samobójstwie często składa się wiele czynników: bagaż doświadczeń życiowych, wcześniejsze traumy, zbyt duże obciążenie emocjonalne. Z tak dużym doświadczeniem przykrych przeżyć może przyjść moment braku sił i decyzja o próbie samobójczej. W trudnych chwilach pierwszej emocjonalnej pomocy może udzielić każdy.
Pomocne będzie zainteresowanie drugim człowiekiem. Może ono spowodować, że poczuje się on ważny, potrzebny i zgłosi się po pomoc do specjalisty. Osoba zagrożona samobójstwem może mówić o popełnieniu samobójstwa, mieć problemy z jedzeniem i spaniem, drastycznie zmieniać swoje zachowanie, czy wycofywać się z kontaktów towarzyskich. Osoba taka mogła już wcześniej podejmować próby, mogła się samouszkadzać.
Planujący popełnić samobójstwo często dają sygnały ostrzegawcze, po cichu wołając o pomoc. Warto w sytuacji, w której zauważymy odmienne zachowanie znajomej nam osoby, szukać pomocy u profesjonalistów takich jak psycholog czy psychiatra, a także we właściwych instytucjach, jak np. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.
Okazujmy zrozumienie, chęć niesienia pomocy, nie ignorujmy drugiego człowieka.
Na pomoc można liczyć zawsze, dzwoniąc pod numery telefonów:
Inne instytucje i miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w trudnych emocjonalnie sytuacjach to:
Zespół Szkół Prywatnych Szkolna 13 w Goleniowie Sp z o.o.
Tel.: 91 407 10 75 Fax: 91 407 10 75 sekretariat@szkolna13.pl www.szkolna13.pl